Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

Все про корупцію та боротьбу з нею

ДОСТУП ДО ПРАВДИ

Урядовий контактний центр

Контакт-центр Дніпропетровської облдержадміністрації

Єдина база даних електронних адрес, номерів факсів суб`єктів владних повноважень

Вся Україна - жителі

«  Сентябрь 2017  »
Інші сайти
  • Юридичний портал Томаківщини
  • Художник Боровик Микола
  • Викривач корупції
  • Сайт Храма Архангела Михаила в Ракитном

Томаковка
    Главная » 2017 » Сентябрь » 3 » Історія села Семенівка Томаківського району
    Історія села Семенівка Томаківського району

Село Семенівка Томаківського району Дніпропетровської області.

У Списку населених місць Катеринославської губернії (Катеринослав, 1911 рік), зазначено: с. Семенівка (Завровка) Микільської волості Катеринославського повіту Катеринославської губернії; селяни - колишні поміщицькі; в графі, що вказує на число жителів, стоїть прочерк.

У книзі «Історія міст і сіл УРСР / Дніпропетровська область (Київ, 1977) зазначено, що цей населений пункт підпорядкований Томаківський селищній раді. У такій же книзі, виданій в 1969 році (українською мовою) подано відомості, що на той момент с. Семенівка підпорядковувалося Петрівській сільраді Томаківського району. Село Петрівка (колишнє Пилипенкове) засновано після 1861 року, на 1969 рік у ньому був колгосп «Ленінський шлях», населення 157 осіб.

Відомостей про дату заснування с. Семенівка і числі жителів встановити не вдалось. Відомостей про існування церкви в с. Семенівка (Завровка) також немає. Є відомості про існування Воскресенської церкви в селі Миколаївка Миколаївської волості, яке знаходилося порівняно недалеко від с. Семенівка.

З книги «Спогади (дитинство, отроцтво, юність) І.І.Кліменчука, люб'язно наданої краєзнавчим музеєм Томаківка: «Першим господарем свого наділу нинішньої Семенівки був великий поміщик-кріпосник з потьомкінської знаті - граф Слонов. І село називалася його ім'ям -Слоновське до тридцятих років XIX століття. Маєтком слонового оволоділи великі поміщики: дворянин Погожий Семен і дворянин Хортуна Денис. Вони викупили маєток Слонова з-під застави. Останній вів потворний спосіб життя: гуляв потворно, грав у карти і вкрай промотався.

Поява Погожих в селі відноситься до кінця першої половини XIX століття. Погожий Семен, через кризу кріпосного ладу в країні вирішив задобрити селян. Він розпорядився в Північній частині тоді ще Слоновського вирізати на межі з землею громади, три десятини під кладовище. Це «старе» кладовище і донині там. Хортуна Денис пішов далі і продав свою землю багатим чоловікам: Бондаренко та іншим. Гроші, виручені за землю вклав в банк. На перекір Погожому Семену, Хортуна подарував Слоновській громаді у власність 200 десятин землі, весь південний бугор. Але Хортуна трохи запізнився: після того як Погожий Семен подарував 3 десятини землі під кладовище, староста села, Шаліченко, зібрав селян і пішли вони до пана Погожого: «З волі Всевишнього просимо вас, пане, проявити милість господнього і благословити нас новим найменуванням нашого села - Семенівка». Погожий прийняв прохання і в швидкості, в 1830 роки, на офіційних документах вже писалося - Семенівка.

«В 1900 році в Сергіївці (поруч з Семенівкою) була побудована добра глинобитна будівля під школу. Це приміщення було на низькому цоколі і крите черепицею. План приміщення: двокімнатна велика квартира вчителя і окрема кухня. Одна класна комната. Одночасно за таким планом були побудовані школи в селах Петрівка та Семенівка. У Семенівці вона існує до цих пір - (прим.-була пристосована під стайню німцями під час ВВВ).

На початку 20 століття телефонна і телеграфна лінії вже тяглися по обидва боки дороги від Томаківки до Сергіївки на північ від кілометрів за два Семенівки і далі через Петрівку».

Продовжимо розповідь про двох панів. Хортуні нічого не залишалося робити. У нього не було кріпаків і не було іншого поселення як Слоновське, щоб привласнити йому ім'я «Хортуна». Але Хортуна добре знав психологію Погожого і вирішив залишити про себе пам'ять, насолити йому.

У травневі дні він влаштував хресний хід (посвята Цариці). Він запросив з усіх навколишніх церков священиків і архієпископа та п'ять співочих з церковного хору. У суботу цілий день тривала молебня, у неділю був хресний хід і в понеділок опечатували покійників. Все ці дні відбувалися обіди, в яких брали участь всі - від малого до великого. Село три дні не вихмелялось. Загалом, за всю цю затію Хортуна заплатив до 2-ух тисяч рублів. А Погожий скаженів в своїх колуарах. Село п'яне, кріпосні два дні не виходили на роботу. Що-небудь зробити він був безсилий, та й боявся, адже захід то господнє. Зауважте з божими помазаниками і горя не оберешся! Говорили старожили, що хресний хід Хортуни надовго залишився в пам'яті селян Семенівки. Напередодні скасування кріпосного права Погожий Семен цей маєток передав своєму старшому синові Петру Погожому. А у Погожого Петра було дві дочки. Старша вийшла заміж за багатого дворянина Деконського. Батько, Петро Погожий, виділив дочці у спадок землю на північ від Семенівки в сторону Томаківка. Дочка отримавши спадок від батька, не стала займатися господарством. Вона здала землю в оренду на кілька років багатим чоловікам.

Молодша дочка Петра Погожого, Ольга Петрівна, стала спадкоємицею великого землеволодіння і маєтки, що знаходилося біля села Семенівка. Ольга Петрівна отримала пристойну освіту і виховання в дусі столичної аристократії. Молода дівчина виділялася в своєму суспільстві. Це дозволяло їй все: зовнішність, ніжність і оригінальність. Гарний ріст, рівна, струнка, чудово незрівнянно складена фігура; а бюст, а талія. Дрібні, ніжні, правильно розташовані риси обличчя. Ольга Петрівна в 23 роки вийшла заміж, ставши дружиною розумного і красивого освіченого генерала Петроградського гарнізону. Хоча в його особі нічого путнього не знайшла. Це був багатий дворянин, служака, картяр, балагур і п'яниця. Він нічим не цікавився. Ольга була поміщицею і мала багатий маєток. Займатися їм він просто не хотів. Він за багато років ні разу не був в її господарстві і розмови про нього не вів і гадки не мав. Ольга, вступаючи в шлюб, залишила за собою прізвище батька, тобто Погожа. Причина цього одна - безмежна любов до батька і нічого іншого. Такий довільний спосіб життя вів чоловік її, що дійшло до того що господарство і маєток погожих стали занепадати. Керуючі, які часто змінювалися, переслідували тільки особисту наживу. Вони обдирали робітників і тягли все з панського двору. В кінці 1908, керуючим маєтком погожих став Дробінський, великий ділок і комерсант. З Погожою він уклав нотаріальну угоду, згідно з якою Дробінський зобов'язувався протягом трьох років господарство зробити прибутковим. За умовою угоди, протягом трьох років втручання в господарські справи погожих виключалися. Машина комерсанта закрутилася. З Америки він виписав потужний 12 корпусний трактор (типу «локомотив»), велику машину-молотарку з різними пристроями, придбав нові сорти озимої пшениці, кукурудзу (називалася «Ченчик»), яка високо котирувалася на ринку. У англійських фермерів купив 30 шт. породистих свиноматок і така ж кількість породистих корів. На розвилках доріг виставив гарно оформлені вивіски із зображеннями тварин. Якщо звичайне порося на ринку коштувало максимум рубль, то на фермі Дробінського 5 рублів. В посівному клину ввів обробіток чорного і зайнятого «пару». Штат найманих робітників і службовців доповнив фахівцями сільського господарства: агрономом, ветлікарем і зоотехніком. На фермах містився ідеальний порядок та чистота, які виправдовувалися доходом. Поставив водокачку і електрифікував господарство. На третій рік його керівництва приїхала господарка маєтку і в розмові розгнівалася і чимось дорікнула Дробінському, зачепивши його національні почуття. Він не залишився в боргу і тут же різко відповів: «Ти дурна, баба, в господарстві ні чорта не розумієш, а вчиш. Господарство я поставив на ноги!». А на другий день показав їй все що було зроблено. Старожили стверджували, що Дробінський хоч і підняв господарство, але й себе не обділив. Він до цього мав солідний капітал в банку, а за сім років роботи в господарстві погожих потроїв його. В кінці 1815 року Дробінський пішов на нове місце. Керуючим після нього стали брати Буд(з)ницькі Яків, а потім Ірась, жителі Семенівки. Кишені у цих заправив не оскудніли.

Весною 1913 року робітники поміщиці Погожої застрайкували і відмовилися виходити на роботу. Вимогами робочих були: підвищення оплати праці, поліпшення харчування та житла. Хоча ці вимоги носили економічний характер, але це були вимоги, які загострювали відносини між працею і капіталом, між робітниками і землевласниками, а отже, порушували класові суперечності і загострювали класову боротьбу. Цей страйк тривав більше тижня і дав свої результати. Вимоги робітників були задоволені. За період дев'ятиденного страйку поміщицькі поля спорожніли і заросли будяками. Інвентар Погожої, кинутий робочими в степу охоронявся прислугою і дворової вартою - козаками, яку вона ввела в 1905 році.

Перед революцією 1917 року Погожа Ольга Петрівна померла в своєму маєтку. Духовенство Томаківських церков і Томаківської знаті поховали її в огорожі нової церкви (нині будівля "ресторану" що біля автовокзалу в смт. Томаківка).

В кінці 18 століття село Семенівка налічувало 100 дворів. Всі селяни працювали на поміщиків Погожих - хто був конюхом, хто на сільськогосподарських роботах, хто прислуговував в будинку. Але Погожа дуже любила своє село і своїх людей - нікого не ображала і «люди при ній жили дуже добре і всі сім'ї мали своє господарство». Вона виділила кожній родині по наділу землі, урожай з якої залишався за селянами, дала худобу: кожна сім'я мала по парі голів коней та корів. Навколо садиби Погожої на горі був розбитий чудовий сад. Цей сад був невимовної краси: яких рослин вона в нього тільки не завезла! Росли у неї і барбариси, і бузок, і різні сорти смородини, і кизил, і яблуні. А нижче був город. Там був поставлений один з перших моторів для поливання. Цим мотором користувалися ще багато років при Радянській владі, коли утворилися колгоспи. Там же стояла стара велика груша. Є думка що ця груша, що росла якраз посередині двох сіл: Семенівки і Сергіївки була посаджена сусідами Погожої - поміщиками Трипольськими.

Минуло десятиліття. У 1926 -27 роках почалася «ера» розкуркулення, яка швидкими кроками прийшла в маленьку Семенівку.

Для молодої Радянської влади «кулаком» вважався вже той, у кого було 2 корови. У Семенівці всі селяни мали по парі корів, і почалося масове «розкуркулювання», яке здійснювалось над самими звичайними жителями села. Розкуркулення проводилося для того, що б дати життя нововведенню - колгоспам. Адже де взяти майно для колгоспів. Розкуркулені сім'ї семенівців, як і в інших селах стали висилати в степові райони, для освоєння неораних земель.

Почалися масові виселення. Сім'я Парубців - Олена з Мойсеєм, та Микола з Івгой - мали не тільки дві корови, але і пару коней. Ось і прийшли в їх будинок - розкуркулювати і виселяти. Вже навіть на віз посадили, згадує Тетяна Парубець розповіді своєї матері Івги, коли дядько Грицько пішов до місцевої влади та пред'явив документи що «його племінник Микола під час революції служив на боці Червоних, куди ж його, свого, розкуркулювати?!». Так доля їх милувала - розібрали вони віз і повернулися в хату.

У будинках цих «розкуркулених сімей» іноді поселяли переселившихся колгоспників, а часто і просто заколачували і залишали порожніми.

У такий важкий післяреволюційний час Парубці вижили завдяки пасіці, а потім змушені були записатися в 1929 році в утворений у Семенівці колгосп.

Батько Івги, Яків, вберігся від куль і поранень на фронті Першої Світової війни, врятувався від полону, з якого зумів втекти, і болісно помер від жорстокої політики своєї держави, честь якого захищав у боях. Він став незліченною жертвою голодомору 1933 року.

Тетяна Найдьонова згадує що «до війни - улюбленою iграшкою для них, 6 - 7 літніх дітей було збиратися і йти всією юрбою «в сад до погожих», де все ще валялися кеглі і палі від воріт, які оточували садибу. Сади тут все також пахли і цвіли-ніхто їх не чіпав, било джерело, дзюрчали фонтани, і для сільських дітлахів це був світ казки. До того ж, граючись діти часто «займалися розкопками» - копали на місці знесеного будинку» і завжди небезрезультатно - скільки побитих, а іноді і цілих тарілок, чашок чудесного найтоншого фарфору вони знаходили!!! Накопають кожен собі посуди і грають нею!

Джерело: сайт міжнародної громадської організації "Інститут Україніки" http://www.ukrainica.org.ua

Рекомендовать:
    Просмотров: 1169 | Теги: